پوران درخشنده: سینما می‌تواند مهم‌ترین ابزار در شرایط بحرانی باشد

پوران درخشنده گفت: سینما می‌تواند به مثابه مهم‌ترین ابزار در شرایط بحران باشد تا به واسطه آن به انتشار آگاهی و دانش بپردازیم.

پوران درخشنده درمورد ارتباط سینما با بحران‌هایی مثل شیوع بیماری کرونا گفت: طبیعتا سینما همیشه می‌‌تواند با دادن آگاهی به مخاطبان در هر زمینه‌ای نقش مهمی برعهده بگیرد. در ذات سینما نگاهی جستجوگر وجود دارد و به واسطه این نگاه رابطه معقول و کارآمدی بین سینما و بحران‌ها شکل می‌گیرد که می‌توان از آن بهره برد.

او ادامه داد: رابطه ای که تماشاگر با سینما برقرار می‌کند، رابطه خاصی است و به واسطه همین رابطه و توجه، سینما می‌تواند به مثابه مهم‌ترین ابزار در شرایط بحران باشد تا به واسطه آن به انتشار آگاهی و دانش بپردازیم. مردم به سینما اعتماد می‌کنند و اگر سینما این نقش را به خوبی بازی کند، می‌توانیم شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از بحران‌ها باشیم.

درخشنده ضمن تاکید به اثرگذاری دوچندان مستندها در این شرایط گفت: همیشه مستندسازها سعی کرده اند بحران‌ها و آلام اجتماعی را تصویر کنند و امروز می‌توان نیاز به کار آنها را دوچندان احساس کرد. امروز با تمام قدرت سینمای مستند می‌تواند در بهبود روحیه مردم اثرگذار باشد و استرس و اضطراب ناشی از کرونا که گریبان همه ما را گرفته را کاهش دهند.

کارگردان «زیر سقف دودی» افزود: کرونا بیماری است که بر همه خانواده‌ها اثرگذاشته است و زندگی همه درگیر این بحران است. ما از قبل هیچ اطلاع رسانی درستی دریافت نکردیم و خنده‌دار است که کرونا بدیهات بهداشتی مثل شستن دست را یادآور شده است.

پوران درخشنده که مستندهای اجتماعی موفقی ساخته است، گفت: مطمئنا مستندی آموزنده و علمی می‌تواند بحران‌ها را کنترل کند البته باید از قبل به این موارد فکر کرد و همه چیز را به زمانی که درگیر بحران شدیم واگذار نکنیم.

منبع: سایت هنروتجربه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *