درخشنده : فیلمساز باید حرفی را بزند که دنیا به آن نیاز دارد

پوران درخشنده داور بخش داستانی ششمین جشنواره بین المللی فیلم های دانشجویی دانشگاه صداوسیما ایجاد فضای گفتمانی در دانشگاه را پلی برای ارتقای سطح رابطه فیلمسازان حرفه ای با دانشجویان رشته های هنری دانست.

به گزارش ستاد خبری ششمین جشنواره فیلم های دانشجویی، پوران درخشنده داور بخش داستانی ششمین جشنواره بین المللی فیلم های دانشجویی دانشگاه صداوسیما درباره سطح کیفی آثار شرکت کرده در این جشنواره گفت: فیلم های دانشجویی از لحاظ کیفی سطوح متفاوتی دارند. بعضی از فیلمسازان  از شناخت زبان سینمایی و فهم چگونگی استفاده از ابزار سینمایی دورند و برخی هم به دلیل علاقه ی زیادشان به این مدیوم هنری  توانسته اند تا حد زیادی به زبان سینمایی نزدیک شوند و آثار ارزنده ای بسازند.

وی در پاسخ به این که وجود جشنواره های فیلم کوتاه متعدد، با موضوعات و گرایش های مختلف برای فیلمسازان جوان کشور را تا چه میزان مفید ارزیابی می کند، بیان داشت: این که هر ارگان، نهاد و سازمان هنری برای خود جشنواره ای برگزار می کند، می‌تواند اتفاق خوبی باشد. زیرا موجب افزایش تعداد تولیدات فیلم کوتاه می شود و انتخاب یک موضوع و نگاهی خاص می تواند چارچوبی برای فیلمساز ایجاد کند که فیلمساز بتواند در آن دست به خلاقیت بزند. اما در مجموع این جشنواره ی فیلم کوتاه تهران است که تمامی فیلم های کوتاه با هر موضوع و نوع نگاهی می‌توانند در آن شرکت کنند و در آنجا مشخص می شود چه فیلمسازی به ساختار و نوع نگاهی توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند و پیام خود را منتقل کند.

درخشنده درباره راهکارهایی که برای فعال شدن تولیدات سینمایی استان ها کارآمد به نظر می رسد، پیشنهاد داد:این که دانشجویان و فیلمسازان جوان در شهرستان های خود شروع به ساخت فیلم کوتاه کنند می تواند نقش موثری را در فعال‌سازی سینمای استان های مختلف کشور ایفا کند. استان های کشور ما فرهنگ و آداب و سنن غنی خود را دارند.  همچنین جاذبه های طبیعی بکری دارند که فیلمسازان جوان ما می توانند از آنها برای ساخت فیلم های خود بهره ببرند. البته این جوانان باید حمایت شوند و این خود یکی از اهداف جشنواره فیلم دانشجویی است.

وی رسالت صدا و سیما در زمینه ی ایجاد ارتباط بین فیلم کوتاه و مخاطب عام نمایش فیلم کوتاه در اغلب شبکه های تلویزیونی دانست و ادامه داد: این روند در سراسر جهان مرسوم است که فیلم های کوتاه از شبکه های تلویزیونی پخش می شوند. فیلم کوتاه به دلیل زمان اندکش می تواند نقش یک میان برنامه بسیار مفید را از لحاظ فرهنگی در رسانه ملی ایفا کند. همچنین می تواند به رشد فکری و علمی مخاطب کمک کند و سلیقه هنری او را ارتقا دهد.

کارگردان فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» با ارزیابی فضای گپ و گفت بین  فیلمسازان حرفه ای و دانشجویان بیان داشت:دانشگاه ها باید چنین فضاهای گفتمانی را ایجاد کنند. فضایی که در آن فیلمسازان ما بتوانند هرچه بهتر با جوانان ارتباط برقرار کنند. متاسفانه امروزه کمتر این گونه محیط ها ایجاد می شود و همین باعث شده که دانشجویان و جوانان ما آن گونه که باید، با نگاه و سبک و سیاق کارگردانان آشنا نباشند.

درخشنده مهم ترین ضعف سینمای کوتاه را در حال حاضر نبود عشق به این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: نبود عشق به سینما و فیلمسازی معضل اصلی سینمای کوتاه است. فیلمساز باید عاشق کار خود باشد. او باید دغدغه ای که تمام وجودش را فراگرفته به فیلم تبدیل کند. حرفی که دنیای امروز به آن محتاج است.

ششمین جشنواره بین المللی فیلم های دانشجویی هفتم تا دهم دی ماه در پردیس سینمایی ملت و دانشگاه صداوسیما به طور همزمان در حال برگزاری است. این جشنواره از ساعت 9 تا 18 میزبان علاقه مندان است.

۶ دیدگاه در “درخشنده : فیلمساز باید حرفی را بزند که دنیا به آن نیاز دارد

 1. دختر روستایی نیمه عقب مانده در شب عروسی برادرش در کوچه های ده پرسه می زند که متوجه میشود چند جوان در حال خوردن مشروبند آنها با ترفند به دختر مشروب می دهند و او در مجلس عروسی مردانه در وسط روستا در میان بهت روستائیان و پدر متعصبش تلو تلو خوران می رقصد و این آغاز اتفاقات ناگواریست که برای دختر رخ می دهد . فیلم نامه کودپاشی به شماره ثبت ۲۰۹۳۹۴ خانه سینما . لطفا خانم درخشنده بخوانید .

 2. غنچه ازخواب پرید …

  و گلی تازه به دنیا آمد …

  خارخندید و به گل گفت : سلام …

  و جوابی نشنید …

  خار رنجید ولی هیچ نگفت …

  ساعتی چند گذشت …

  دست بی رحمی آمد نزدیک …

  گل سراسیمه ز وحشت افسرد …

  لیک آن خار در آن دست خزید …

  و گل از مرگ رهید …

  صبح فردا که رسید …

  خار با شبنمی از خواب پرید …

  گل صمیمانه به او گفت : سلام ! …

 3. تقدیم بهترین سلامها به اسطوره فیلم سازی ایران زمین خانم پوران درخشنده اینجانب فیلمبردار و تدوین گر فیلمهای مستند آماده همکاری با شما هستم متشکرم

 4. باسلام خدمت خانم پوران درخشنده بنده مستندی از دیار لکستان را دیدم و چون خودم دردکشیده آن دیار هستم عاشقانه دست شما و همکارانتون بخاطر به تصویر کشیدن گوشه ای از مشکلات یک خانواده دردکشیده آن دیار را میبوسم

 5. با سلام خدمت استاد عزیز بنده هم فیلمبردار هم تدوینگر هستم اگه بشه باشما کار کنم باعث افتخار خواهد بود

 6. با سلام و احترام
  می خواستم بدانم آیا می توانم فیلمنامه ی بلند داستانی خود را از طریق این سایت جهت بررسی به دست سرکار خانم درخشنده برسانم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *